Uczulenie na orzechy a karmienie piersią

orzechy alergeny

Wiele mówi się o tym, że orzechy są silnie uczulające, jednak czy należy je całkowicie wyeliminować już podczas ciąży, czy wyłącznie podczas karmienia piersią? Kiedy możemy je podać dziecku? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Nie ma wątpliwości, że orzechy są bardzo zdrowe, są znakomitym źródłem białka, błonnika, zawierają cynk i selen, a także wiele minerałów i witaminę E. Niestety są również silnie uczulające. Najważniejsze pytanie to czy Ty lub ktoś w Twojej rodzinie jest uczulony na orzechy. Jeśli tak, to bardzo prawdopodobne, że możesz przekazać te alergeny swojemu dziecku. Najlepiej unikać wtedy orzechów przez cały okres ciąży, oczywiście warto to skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, lub z alergologiem.

Podobnie jest w okresie karmienia piersią, uczulenie na orzechy może być wyssane wraz z mlekiem matki, co sprawia że zdecydowanie lepiej nie spożywać wtedy orzechów. Istnieją również teorie, że im szybciej dziecko spróbuje orzechów (również przez pokarm mamy), tym bardziej prawdopodobne że uczuli się na ten produkt.

Jeśli w Twojej rodzinie nie występowały alergie na orzechy można je spróbować podać rocznemu dziecku, oczywiście po konsultacji z pediatrą. Oczywiście w postaci masła orzechowego lub innej „papki”, podawanie orzechów w normalnej postaci może się skończyć zakrztuszeniem. Orzechy w całości można podawać dziecku dopiero w okolicy piątego roku życia. Jeśli natomiast w Twoim otoczeniu występowały alergie na orzechy bardzo możliwe, że pediatra zezwoli na pierwszy kontakt z orzechem dopiero w trzecim lub czwartym roku życia.