Siatki centylowe a rozwój niemowlaka

siatka-centylowa

Każde niemowlę rozwija się bardzo szybko, obowiązkiem rodzica jest kontrolowanie czy tempo przyrostu jego wagi i wzrostu przebiega w odpowiednim tempie. Pomocą mogą nam służyć tzw. siatki centylowe, poniżej wyjaśnimy jak z nich korzystać.

Jednak warto pamiętać, są to ogólne wskazówki, to że Wasz bobas nie mieści się w odpowiednich przedziałach nie oznacza od razu, że dzieje się coś złego, jednak jest to sygnał by przynajmniej zasięgnąć opinii pediatry.

Siatka centylowa zawiera prawidłowe parametry rozwoju podawane przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Składa się z dwóch przecinających się linii, jedna oznacza wiek dziecka, który podawany jest w miesiącach lub latach. Druga natomiast podaje wzrost lub wagę dziecka, w zależności od tego co chcemy sprawdzić. Po prawej stronie mamy centyle, czyli liczby 3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97. Centyle oznaczają jaki procent dzieci posiada podobną wagę w podobnym wieku. Jeśli nasz bobas przy określaniu wagi wykaże wartość 50, oznacza to że połowa dzieci waży mniej, a połowa więcej.

Każda wartość pomiędzy 3 a 97 centylem uważana jest za normę, stąd też mamy na wielu siatkach centylowych kolorowe linie, które mają nam pomóc ocenić dany parametr. Warto również pamiętać, że przyjmuje się żeby wzrost oraz waga dzidziusia rosły proporcjonalnie, czyli wykazywały podobną wartość centyli.