Samodzielne jedzenie bobasa

baby-eating

Tym razem nie o żywieniu, a o samym sposobie jedzenia. Jeśli Wasz brzdąc zaczyna jeść sam posiłki, na pewno zauważyliście, że nakładane przez niego jedzenie trafia wszędzie tylko nie do buzi. Mały bobas musi się tej czynności nauczyć sam, ale możesz mu w tym pomóc i jednocześnie ograniczyć straty do minimum.

Pomagając maluszkowi nie karm go. Tylko opóźniasz zdobycie tej niezwykle ważnej umiejętności. Jeśli na chwilę bobas używa łyżeczki jak młotka, po prostu przypomnij mu że łyżeczką się je a nie skręca meble. Łatwiej mu będzie to pojąć jeśli sama z łyżeczką w dłoni pokażesz mu jak jesz.

Jedzenie podawaj w głębszej misce, trudniej będzie bobasowi wyrzucić je poza naczynie. Świetnie sprawdzają się miseczki z przyssawkami. Są niezwykle praktyczne, utrudniają maluszkowi przewrócenie talerza z jedzeniem, natomiast ułatwiają nakładanie na łyżeczkę, ponieważ naczynie „nie ucieka” przed nim.

Niemowlak choćby bardzo się starał w końcu zacznie traktować jedzenie jak zabawkę, nie ma co się dziwić. Jedzenie jest kolorowe i ma różną konsystencję, dla takiego małego odkrywcy to nie lada gratka. Dlatego też nie zabraniaj mu odrobinę w jedzeniu pogrzebać i pomielić, nawet rączką, oczywiście wszystko w granicach normy. Jeśli widzisz że Twoje dziecko zjadło już ponad połowę talerza i zaczyna namiętnie rozdłubywać jedzenie, możesz spokojnie posprzątać ze stołu i uznać, że maluch jest najedzony. Jeśli zdarzy się, że bobas starannie skieruje łyżkę do buzi, pochwal je i zacznij bić brawo, z czasem będzie powtarzał właściwe zachowania.

Aby pomóc sobie, i nie sprzątać kilku godzin po obiedzie terenu, na którym smyk właśnie jadł przestrzegaj kilku reguł. Posadź dziecko wygodnie, ale tak żeby nie mogło się przesuwać lub wstawać od stołu. Niezwykle funkcjonalne są wysokie krzesełka do karmienia. Dziecko jest w nim bezpieczne i siedzi stabilnie. Korzystaj ze śliniaków a nawet rozkładaj na kolanach tetrową pieluchę, tam również wyląduje sporo jedzenia. Mniej zabrudzeń w trakcie spożywania posiłku zapewni Ci większą ilość cierpliwości w trakcie nauki tej niezwykłej czynności jaką jest jedzenie.