Pierwszy miesiąc życia noworodka

noworodek

Pierwszy miesiąc noworodka dla młodego rodzica jest okresem bardzo trudnym. Wiele matek i ojców zastanawia się czy jego noworodek rozwija się prawidłowo. Im szybciej zauważymy pewne nieprawidłowości, tym szybciej możemy zareagować. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się trochę w innym tempie, i nie ma jednoznacznych odpowiedzi co bobas powinien umieć, a co dopiero przyjdzie z czasem. Są jednak ogólne zasady, powtarzane w literaturze, które te umiejętności uogólniają.

Dziś w skrócie opiszemy co mały niemowlak powinien robić w pierwszym miesiącu życia. Istnieje możliwość że w ciągu pierwszego miesiąca życia bobas może podnosić lekko główkę do góry leżąc na brzuszku. Co równie ważne dzidziuś w pierwszych 30 dniach życia jest w stanie skupić wzrok na Twojej twarzy :). Oczywiście tylko na kilka sekund. Miesięczny bobas będzie w stanie zareagować na gwałtowny hałas, np. dźwięk telefonu. Jego reakcja może być różna, może się po prostu wzdrygnąć a może również się popłakać. I na sam koniec, wg wielu podręczników, bobas w tym wieku może się nawet uśmiechnąć, ale oczywiście jest to mocno indywidualne.

Nie jest tego na początku dużo, jednak niemowlęta rozwijają się w bardzo szybkim tempie, co opiszemy w następnym artykule opisującym drugi miesiąc dziecka.