Ciemiączko u noworodków

photo-baby

Jest takie miejsce na ciele dziecka, które szczególnie niepokoi rodziców, mowa oczywiście o ciemiączku. Pozornie bardzo miękkie dwa punkty na główce noworodka tak naprawdę potrafią ochronić go nawet przy mocniejszym nacisku.

Ciemiączko to nic innego jak otwory w czaszce, w miejscach których kości się jeszcze nie zrosły do końca. W organizmie maluszka wyróżniamy ciemiączko przednie i tylne. Te z przodu jest znacznie większe i zamyka się między 12 a 18 miesiącem życia. Czasami możemy zauważyć jak pulsuje na główce bobasa, zwłaszcza podczas płaczu, jest to zupełnie normalne. Jeśli natomiast pulsowanie jest częste i nie towarzyszy przy tym płacz, może to oznaczać zwiększone ciśnienie śródczaszkowe, koniecznie skonsultuj się w tej sprawie ze swoim pediatrą. Jeżeli byście zauważyły, że ciemiączko jest wgłębione może być to oznaka odwodnienia, jest to znak że maluszkowi trzeba podawać więcej płynów, oczywiście najlepiej skonsultować to również z lekarzem. Ciemiączko tylne jest o wiele mniejsze i zrasta się dużo szybciej niż te z przodu, najczęściej powinno być zrośnięte do 3 miesiąca życia.

Dzięki tym magicznym wgłębieniom maluszkowi jest o wiele łatwiej wyjść na nasz świat przy porodzie. Dzięki miękkim właściwościom główka może się w odpowiedni sposób uformować przechodząc przez drogi rodne. Nie do końca stwardniała i zrośnięta czaszka umożliwia maluszkowi swobodny rozrost mózgu, który trwa bardzo intensywnie w pierwszym roku życia.